NEDEN GÖNÜLLÜYÜZ?

Kendimize doğru yolculuk, sadece kendimizle alakalı ise eksik, kuru, yetersiz. Biz Dakini Circle’da kendi öz doğamızdan beslendikçe, bizler kadar şanslı olmayan başkalarına da bir kaç damla sunabilmek için çeşitli projeler üretiyor ve hayata geçiriyoruz. Bir çok gönüllümüzün de fark ettiği gibi biz bir başkasına verdiğimizde, aslında en fazla kendimize veriyoruz. Bu açıdan Dakini Circle sorumluluk projeleri aslında birer eğitim, hatta öğrendiklerimizi hayata geçirdiğimiz, sahaya indiğimiz en ileri seviye eğitim.

tumblr_njxobkLf8a1traht2o1_250Gerçekten kendi doğasını keşfetmek isteyen, kalbine en yakından temas etmek isteyen ve aslında doğasının çevresindeki tüm diğer insan ve varlıkların doğasının bir parçası, bir uzantısı olduğunu derinden hissetmek isteyen yol arkadaşlarımızı sorumluluk projelerimizde gönüllü olmaya davet ediyoruz.

Dakini Circle ve Dişi Gücümüze Dönüş Mezunları’ndan oluşan gönüllüler olarak Derviş Baba – Yunus Emre Dayanışma Ve Yardım Derneği‘nin aşağıda paylaştığımız “Neden Derviş Baba, Neden Gönüllüyüz” manifestosunu kalbimize çok yakın bulduk. Onun için şu anda sorumluluk çalışmalarımızı ağırlıklı olarak Derviş Baba’nın projelerine destek olarak ve ortak projeler yaparak yürütüyoruz:

dervis

Neden Dervİş Baba, Neden Gönüllüyüz?

Dünya sadece bizim yaşadığımız bir yer değil. Bizimle birlikte aynı Dünya’yı paylaştığımız bir sürü canlı var. Bizim için yapılması çok kolay olan sıradan şeyler, onlar için çok zor ve hatta olanaksız olabiliyor. Hemen yakınlarımızda bir yerlerde sokakta yaşayan insanlar, hastane koridorlarında şifa arayanlar, yol parası olmadığı için okula gidemeyenler, bebeğine mama-bez, çocuğuna oyuncak alamayanlar, evine ekmek bile götüremeyen babalar-anneler, savaşı görmüş, her şeyini kaybetmiş ve ilk buldukları yere bırakın eşyalarını, ayakkabılarını bile alamadan yalın ayak sığınmış insanlar var.

Yaşam felsefemiz; gördüğümüz ve duyduğumuz her şeyden sorumluyuz. Günlük hayatın her hangi bir yerinde tanık olduğumuz bir yoksunluk varsa, arkamızı dönüp unutmak yerine, çözmek için harekete geçiyoruz. Çoğu, çok büyük şeyler değil zaten. Bazen bebek bezi-mama, bazen bir ilaç, bazen bir kaç kitap, bazen küçük bir burs, bazen de sakat arabası ya da protez kol-bacak olabiliyor. Bazen de hiç bir şey yapmadan sadece dinlemek yetiyor.

Birilerinin hayatının değişimine tanık olmak istiyoruz. Bunu sadece onlar için yapmıyoruz, verdikçe aldığımızı yaşayarak görüyoruz. Daha güzel bir Dünya kurmanın paylaşmaktan geçtiğini biliyoruz. Minik bir itişle değişen, çaresiz olduğunu sanan insanların yaşamını izledikçe, kendimize olan inancımız artıyor. Dünya’yı güzelleştirebileceğimize inanıyoruz. İstiyoruz ki Dünya herkes için yaşanılır bir yer olsun.

Tüm bunlar için gönüllüyüz çünkü; yaşadıkça görüyoruz ki başka bir Dünya yok.Yaşamlarımız iç içe geçmiş. İnsanların dini, inançları, etnik kimlikleri bizi ilgilendirmiyor. Bizi ilgilendiren yardıma ihtiyaçlarının olup olmadığı. Derviş Baba’da kimse bize neye inandığımızı hatta inanıp inanmadığımızı, nereli olduğumuzu sormuyor. Bu işleri yapmak için gönlünü ortaya koymuş her inançtan insan bir araya gelmişler ve birlikte daha güzel bir Dünya kurmak için varız diyorlar.