AYLİN SAFİYE DENİZ

Üniversiteden mezun olduğum gün aklımda şu vardı: Şimdiye kadar toplum tarafından uygun görülen şekilde yaşadım, görünürde her şeye sahibim ama hala birşeyler eksik. Bundan sonra kendimi; özümü, gerçek tutkumu bulmaya adıyorum dedim. Ve büyük bir azim ve kararlılıkla hep bu tutkuyu takip ettim yaşamımda. Şimdi bir eğitmen ve koç olarak danışanlarımın hayallerinin, tutkularının peşinden gitmelerine ve kendi özlerini bulmalarına destek oluyorum.

Çalışmalarımı bütünsel yaklaşım doğrultusunda yürütüyorum. Bir yandan öğrenirken bir yandan öğrendiğim şeyleri başkalarıyla paylaşıp onların da kendilerine doğru bir adım daha atabilmelerine tanık olabilmek en büyük motivasyonum. Son yıllarda yaptığım çalışmalar özellikle benim kendi kadınlığım üzerinde yoğunlaşmama neden oldu. Görmezden geldiğim dişi tarafımın aslında ne kadar büyük bir potansiyel taşıdığını farkettim. Çalışmalarımı derinleştirdikçe kendimle ilgili karşılaştığım hazineler beni öyle heyecanlandırdı ki, hem kendi içime doğru olan yolculuğumu daha da derinleştirmek hem de bu yolculukta öğrendiklerimi başkalarıyla paylaşabilmek için çalışmalarımı ağırlıklı olarak bu alana yönlendirdim.

Peki çantamda neler var? Boğaziçi Üniversitesi’nden mezun olduktan sonra çok farklı sektörlerde çalıştım, yöneticilik yaptım ve ardından eğitim ve danışmanlık hizmetine yöneldim. 3.000 saatin üzerindeki yönetici ve bireysel koçluk deneyimiyle Uluslararası Koçlar Federasyonu tarafından sertifikalandırıldım.

Bütünsel bir yaklaşımla çalışabilmek için dünyanın farklı yerlerinde eğitimler aldım. Amerika ve Kanada’da aldığım bireysel ve grup Gestalt eğitimlerinin ardından Cape Code’da “Working with Couples, Families and Small Organizational Systems” eğitimlerini tamamladım.

New York’taki Center for Somatic Studies’in 2 yıllık “Gelişimsel Beden Psikoterapisi” eğitimini bitirdim.

İstanbul’da gerçekleştirilen “Eurasian Gestalt Coaching” ve “Gestalt Group Coaching” programlarında öğretim görevliliği yaptım.

Avusturya’da Bert Hellinger’den Aile Dizimi eğitimi aldım ve yine Avusturya’da Barbara Brennan Şifa Okulu’nun birinci yılını tamamladım.

Türkiye Sistem Dizimleri Enstitüsü’nün 3 yıllık “Dizim Terapistliği” eğitimini bitirdim.

Brezilya’da Turiya Hannover tarafından sunulan ve Peter Levine’nin tekniklerinin öğretildiği yoğunlaştırılmış “Travmaları ve Kalbi İyileştirmek” eğitimini tamamladım.

Uzakdoğu öğretileri üzerine çalıştım ve Qi Gong eğitmenliği yaptım. Bu kapsamda 2 sene boyunca Cem Şen ile çalıştım, eğitmen eğitimi ve inzivalarına katıldım. Dünyanın farklı yerlerinde Dalai Lama ve Zen Ustası Thich Nhat Hanh’ın da aralarında bulunduğu birçok ustanın uzun süreli eğitim ve inzivalarına katıldım.

Hindistan, Almanya, Yunanistan‘da feminen liderlik, kutsal dişi ve feminen aydınlanma yolu konularında eğitimler aldım ve çalışmalara devam etmekteyim. Bir yandan kendi köklerime döndüm ve tasavvuf yolunda ilerlemeye çalışıyorum.

Dünyanın farklı yerlerinde yaşayan kadınlara destek vermekle birlikte “Dişi Gücümüze Dönüş” adı altında kadınlara özel grup çalışmaları , bireysel seanslar ve doğada inzivalar yapmaktayım.

Bu sayfadaki fotoğraf: Bibbie Friman