AYLİN KAFALI DENİZ

Üniversiteden mezun olduğum gün aklımda şu vardı: Şimdiye kadar toplum tarafından uygun görülen şekilde yaşadım, görünürde her şeye sahibim ama hala birşeyler eksik. Bundan sonra kendimi; özümü, gerçek tutkumu bulmaya adıyorum dedim. Ve büyük bir azim ve kararlılıkla hep bu tutkuyu takip ettim yaşamımda. Şimdi bir eğitmen ve koç olarak danışanlarımın hayallerinin, tutkularının peşinden gitmelerine ve kendi özlerini bulmalarına destek oluyorum.

Çalışmalarımı bütünsel yaklaşım doğrultusunda yürütüyorum. Bir yandan öğrenirken bir yandan öğrendiğim şeyleri başkalarıyla paylaşıp onların da kendilerine doğru bir adım daha atabilmelerine tanık olabilmek en büyük motivasyonum. Son yıllarda yaptığım çalışmalar özellikle benim kendi kadınlığım üzerinde yoğunlaşmama neden oldu. Görmezden geldiğim dişi tarafımın aslında ne kadar büyük bir potansiyel taşıdığını farkettim. Çalışmalarımı derinleştirdikçe kendimle ilgili karşılaştığım hazineler beni öyle heyecanlandırdı ki, hem kendi içime doğru olan yolculuğumu daha da derinleştirmek hem de bu yolculukta öğrendiklerimi başkalarıyla paylaşabilmek için çalışmalarımı ağırlıklı olarak bu alana yönlendirdim.

Peki çantamda neler var? Boğaziçi Üniversitesi’nden mezun olduktan sonra çok farklı sektörlerde çalıştım, yöneticilik yaptım ve ardından eğitim ve danışmanlık hizmetine yöneldim. 2.500 saatin üzerindeki yönetici ve bireysel koçluk deneyimiyle Uluslararası Koçlar Federasyonu tarafından verilen Profesyonel Sertifikalı Koç (PCC) ünvanına hak kazandım.

Bütünsel bir yaklaşımla çalışabilmek için dünyanın farklı yerlerinde eğitimler aldım. Amerika ve Kanada’da aldığım bireysel ve grup Gestalt eğitimlerinin ardından Cape Code’da “Working with Couples, Families and Small Organizational Systems” eğitimlerini tamamladım.

New York’taki Center for Somatic Studies’in 2 yıllık “Gelişimsel Beden Psikoterapisi” eğitimini bitirdim.

İstanbul’da gerçekleştirilen “Eurasian Gestalt Coaching” ve “Gestalt Group Coaching” programlarında öğretim görevliliği yapıyorum.

Avusturya’da Bert Hellinger’den Aile Dizimi eğitimi aldım ve yine Avusturya’da Barbara Brennan Şifa Okulunun birinci yılını tamamladım.

Brezilya’da Peter Levine tekniklerinin öğretildiği “Travmaları ve Kalbi İyileştirmek” eğitimini tamamladım.

Türkiye Sistem Dizimleri Enstitüsü’nün 3 yıllık “Dizim Terapistliği” eğitimini bitirdim.

Uzakdoğu öğretileri üzerine çalışıyorum ve Qi Gong eğitmenliği yapıyorum. Bu kapsamda 2 sene boyunca Cem Şen ile çalıştım, eğitmen eğitimi ve inzivalarına katıldım. Halen dünyanın farklı yerlerinde Dalai Lama ve Zen Ustası Thich Nhat Hanh’ın da aralarında bulunduğu birçok ustanın eğitim ve inzivalarına katılıyorum.

Hindistan, Almanya, Yunanistanve dünyanın birçok yerinde feminen liderlik, kutsal dişi ve feminen aydınlanma yolu konularında eğitimler aldım.

Dünyanın farklı yerlerinde yaşayan kadınlara destek vermekle birlikte “Dişi Gücümüze Dönüş” adı altında kadınlara özel grup çalışmaları , bireysel seanslar ve doğada inzivalar yapmaktayım.

Bu sayfadaki fotoğraf: Bibbie Friman